Çinko Cevheri

Galvaniz sektöründen temin etmekte olduğumuz Çinko külleri değirmenlerimizde işleme tabi tutularak metalik Çinko partikülleri içeren kül ve ince Çinko külü olmak üzere ikiye ayrılır.

20 yıllık
profesyonel tecrübe

Everest Çinko olarak yurt dışında olan fabrikamızda yaptığımız ürünleri Türkiye'de piyasaya sunuyoruz. Şirketin ana hedefi, Türk döküm sektörünün ihtiyacı olan yüksek kaliteli ürünleri en uygun şartlar ile piyasaya sunmaktır.

Çinko ağırlıklı olarak galvaniz üretiminde (yüzde 50) kullanılmaktadır. Ayrıca piriniç üretiminde (yüzde 20), döküm faaliyetlerinde (yüzde 15), çinko oksit üretiminde (yüzde 8) ve yarı fabrikasyon ürünlerde (yüzde 7) kullanılmaktadır. Çinko ekotoksik etkileri olan bir metal olduğu için, örneğin yapı ve inşaat sektöründe sınırlı bir kullanıma sahiptir. Alüminyum, magnezyum ve plastikler, özellikle otomotiv sektöründe çinko ikame maddesi olarak kullanılmaktadır.

Ülkemizde üretilen sülfürlü cevherlerin izabesi, yani cevherden metal içeriğini ayırma imkanı bulunmamaktadır. Bu nedenle zenginleştirilmiş çinko kurşun cevherleri veya konsantreleri ihraç edilmektedir.

Antik dönemlerde de çinko Romalılar ve Çinliler tarafından özellikle prinç yapımında kullanılmıştır. Romanya’da çıkarılan bir heykel parçası en eski çinko arkeolojik kalıntıdır. Bu heykelin yüzde 88’i çinkodur. Çinko Avrupa pazarına on yedinci yüzyılda girmiştir.

Günümüzde, kimyasal yönden aktif bir madde olması ve başka metaller ile kolayca alaşım yapabilmesi yüzünden çinko, çeşitli sektörlerde alaşım elde etmek için kullanılmaktadır. Kuvvetli elektropozitif özelliğe sahiptir ve demirçelik ürünlerinin aşınmaya karşı korunmasında da kullanılmaktadır.

Everest Çinko hakkında daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var?

Yardıma mı ihtiyacınız var? Bırakın profesyonellerimiz ilgilensin.
Hemen Teklif Al